קול המדע

מחקר בסיסי בכל תחומי הידע

בתמיכת הקרן הלאומית למדע

הקרן הלאומית למדע

הקרן הלאומית למדע הוקמה בשנת 1972, והיא הגוף המרכזי התומך במחקר מדעי בסיסי פורץ דרך, בתחומי הדעת השונים בישראל. הקרן מפעילה מגוון ערוצי תמיכה, על בסיס תחרותי ועל סמך מצוינות מדעית.

מחקר מדעי בסיסי נובע ומונע לרוב מסקרנותם של מדענים, משאיפתם לתאר, להבין ולפענח תופעות ותהליכים, במטרה לקדם ולהרחיב את הידע שלנו על העולם, גם אם אין לכך יישומים מידיים – אף שלעיתים קרובות מזין המחקר הבסיסי חידושים רפואיים וטכנולוגיים.

מחקר בסיסי ממוקד ביצירת, חיזוק או הפרכת תיאוריות המסבירות תופעות נצפות, והוא מהווה את מקורם של רוב הרעיונות המדעיים החדשים ואת השורש לאופן שבו אנו רואים ומבינים את העולם.

הקרן הלאומית למדע מובילה את התמיכה במחקר מדעי בסיסי בישראל, באמצעות מתן מענקי מחקר תחרותיים, על בסיס מצוינות, לחוקרים במוסדות מחקר (סגל אקדמי בכיר של האוניברסיטאות, המכללות, המרכזים הרפואיים ומוסדות מחקר אחרים בארץ). עיקר מקורות המימון של הקרן הוא מהמועצה להשכלה גבוהה (המלג), דרך הועדה לתכנון ותקצוב (ותת). הקרן תומכת במגוון רחב של תחומי דעת, ביניהם מדעים מדויקים וטכנולוגיה, מדעי החיים ורפואה, מדעי החברה ומדעי הרוח.

הקרן פועלת באמצעות צוות מקצועי אקדמי ומנהלי המונה כ-30 עובדים. הצוות מנהל את תהליכי הגשת הבקשות, את התיאום והתפעול השוטף של הליך השיפוט והפעלת מענקי המחקר.

ההחלטה על מימון בקשות למחקר מתקבלת באופן בלעדי על בסיס האיכות המדעית של המחקר המוצע, כאשר רק הצעות בולטות במצוינותן המדעית, זוכות במימון. לשם כך מנוהל תהליך שיפוט מוקפד ודקדקני, דואלי במהותו, אשר כולל ועדות מקצועיות וסיקור עמיתים חיצוני ובלתי תלוי. עבודת ההערכה והשיפוט של הצעות המחקר וקבלת ההחלטות נעשית רובה ככולה בהתנדבות, על ידי עשרות אלפי חוקרים מקרב הקהילה האקדמית בישראל ובעולם.

קול המדע

אתר קול המדע הוא מיזם של הקרן הלאומית למדע, המגיש מידע מדעי מחזית המדע, לציבור ולקהילה המדעית בישראל.

באתר מופיעים מאמרים וראיונות עם מדענים ישראליים שזכו במענקי מחקר מהקרן הלאומית למדע, מכל מוסדות המחקר וההשכלה הגבוהה בישראל ומכל תחומי הידע: מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי החיים, וכן מדעים מדויקים וטכנולוגיה.

האתר נועד להעניק לציבור בישראל היכרות והבנה טובה יותר של המחקרים שמתבצעים עכשיו, בזמן אמיתי, בחזית המדע. בה בעת, האתר מאפשר למדענים מתחומים שונים ללמוד ולהתעדכן בנעשה בתחומי ידע שונים – דבר שעשוי לעודד שיתופי פעולה רבתחומיים.

אתר קול המדע מציע גם קישור ישיר למדור מחקר בגובה העינייםשבאתר הקרן הלאומית למדע, שבו מתוארים בקצרה ובפשטות יותר מ-1,800 מחקרים שזכו במענקי מחקר מהקרן הלאומית למדע.

צרו קשר עם צוות קול המדע:

ISF-KolHamada@isf.org.il

 

הרשמה לקבלת עדכונים מהאתר

אנא שלחו לי הודעה עם קישור
כאשר נוספת לאתר כתבה חדשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn